שם חדש, משחק חדש?

המדריך למתחיל במצב האולטימט טים של EA FC24 - לשעבר FIFA

אם אתם מתעניינים בכדורגל וחיים באלף הנוכחית, כנראה שיצא לכם לשחק אי פעם באחד ממשחקי FIFA לדורותיהם. משחק הספורט הפופולרי בכל הזמנים (ומשחק הוידאו השלישי הנמכר אי פעם) צובר עם כל שנה שעוברת אלפי מעריצים חדשים ומופץ במאות מיליוני עותקים, כאשר בכל משחק חדש שיוצא מוצגים עוד ועוד פיצ’רים ומצבי משחק שנועדו להעניק לנו המשתמשים חוויה חיה וריאליסטית ככל האפשר.
בשנים האחרונות תופס את מרכז הבמה של FIFA מצב ה’Ultimate Team’, ‘הקבוצה האולטימטיבית’, מוד שבו השחקן מרכיב קבוצת כוכבים ומשחק באמצעותה נגד שחקנים אחרים במסגרות תחרותיות שונות. בגלל האתגר שבלבנות קבוצת טופ המכילה שחקנים נדירים ויעילים והאתגר שבהתמודדות בטורנירים עולמיים, מצב ה’ultimate’ מושך אליו קהילה מגוונת של משתמשים – החל מטובי השחקנים בארץ ובעולם שמתמודדים ראש בראש על תארים ופרסים, דרך שחקנים ותיקים שמנסים להשתפר ולהגיע להישגים חדשים, וכלה בשחקנים חדשים וסקרנים שנחשפים לראשונה עולם הרחב והמעניין של ה’ultimate team’.

לרגל צאת המשחק החדש בסדרה, EA FC24, אסקור בשורות הבאות את המשחק ואת מצב המשחק המדובר, ואתייחס בין היתר לשינויים שנעשו בו ושהיו צריכים להיעשות בו לדעתי. אבל קודם כל – מהו בכלל ה’ultimate’ וכיצד הוא עובד?

ה’ultimate team’ – הקבוצה גדולה מסך משחקיה

הרעיון המרכזי שבבסיס מצב ה’ultimate’ הוא פשוט אך משמעותי: קבוצת כדורגל היא הרבה יותר מ90 דקות של משחק.
EA SPORTS, החברה שמפתחת את המשחק, הבינה שכדי שהמשתמש בבית יצליח לתפוס את החוויה השלמה של ניהול קבוצת כדורגל, לא מספיק שהוא יתיישב מול המסך, יבחר את ריאל מדריד, ישחק מול מנצ’סטר יונייטד, יכבה את הפלייסטיישן אחרי רבע שעה וימשיך בחייו כאילו כלום לא קרה. השחקן צריך להיקשר לקבוצה שלו, להשקיע זמן ומשאבים בפיתוח שלה, ולהוביל אותה לתארים משמעותיים. הוא צריך לדאוג שהקבוצה תהיה מלוכדת וממושמעת טקטית, ניצחונות והפסדים צריכים להיות בעלי משמעות עבורו, והאצטדיון והסמלים השונים צריכים להיות מעוצבים בהתאם לחזון ולהעדפות האישיות שלו. אין שתי קבוצות זהות באולטימייט טים. לכל קבוצה יש את הסמלים שלה, התבניות האסטרטגיים שלה, המורשת שלה וכמובן השחקנים שלה.

מצב האונליין הפופולרי בעולם
מצב האונליין הפופולרי בעולם

איך הרעיון הגדול הזה מתממש בפועל?

הקבוצות באולטימייט טים מורכבות מ’קלפים’ של שחקני כדורגל אמיתיים. כשאתה מחזיק ב’קלף’ מסוים המשמעות היא שיש לך את היכולת לשחק עם השחקן שמופיע על הקלף, כאשר היכולות של כל שחקן מייצגות את היכולות שלו בעולם האמיתי (במדדים כמו דריבל, הגנה, מהירות, מסירה ועוד). ההרכב הפותח הוא למעשה 11 הקלפים הכי טובים של כל משתמש, כאשר הוא יכול להחליט מראש באיזה מערך הקבוצה תפתח, מה יהיו הטקטיקות שלה בהגנה ובהתקפה, ואיזה תפקידים אינדיבידואלים ימלא כל שחקן בתוך המערך. כמובן שיש משמעות גם למידת ההתאמה של השחקנים לקבוצה ומידת החיבור שלהם לשאר השחקנים. כמו שבעולם האמיתי אי אפשר לצפות מדקלן רייס או מג’ושוע קימיך להסתדר באופן חלק ומידי עם קבוצה שמורכבת רק משחקנים ספרדים מהלה ליגה, כך גם במשחק – אם השחקנים שלכם הם לא מאותם ליגות ולא מאותם המדינות, היכולת שלהם לשחק כקבוצה יעילה תיפגע. דוגמה נוספת – אי אפשר לשים את וינסיוס ג’וניור כקשר אחורי ולצפות שיתפקד שם בצורה שבה הוא מתפקד בכנף. אלו רק דוגמאות לכך שלמשתנים שמשפיעים על קבוצה בעולם האמיתי – לכידות קבוצתית, זהות לאומית של השחקנים והצוות, פציעות, ועוד, יש גם השפעה באולטימייט טים.

חלק מהשחקנים יכולים להימכר בשוק ההעברות במתכונת של ‘מכירה פומבית’ – המשתמש מעמיד את השחקן שהוא רוצה למכירה והמשתמש הקונה שמציע את ההצעה הכספית הכי גדולה (בכסף של המשחק) או את ‘סעיף השחרור’ שהמשתמש המוכר קבע יזכה בשחקן. ככל ששחקן הוא יותר טוב מבחינת היכולת הוא גם יותר נדיר ויותר יקר כמובן. בכסף שהמשתמשים צוברים הם יכולים לקנות שחקנים אחרים שמתאימים יותר לשיטה ולמערך שלהם או לקנות ‘חבילות’ שבהם יש קלפים רנדומליים שיכולים להיות נדירים ומעולים או לחליפין קלפים נפוצים או לא שמישים

עם הקבוצה שהמשתמש מרכיב הוא יכול לשחק משחקים במגוון תחרויות וטורנירים, חלקם מול קבוצות מוכנות שהמשחק מפעיל, וחלקם מול משתמשים אמיתיים אחרים. טורניר השיא של המשחק הוא טורניר ה’champions’, טורניר המתרחש בכל סוף שבוע, בו המשתמשים הטובים ביותר שהעפילו לטורניר מהמוקדמות מתחרים זה בזה ומנסים לצבור כמה שיותר ניצחונות מתוך 20 משחקים. ניצחונות משמעותיים מעניקים למשתמשים חבילות וכסף על מנת שהם יוכלו להמשיך ולשדרג את הקבוצה שלהם כדי להמשיך ולהתחרות בקבוצות האחרות שמשתדרגות גם הן כל הזמן.

גם ללא השם FIFA - כל השחקנים הגדולים בעולם כאן
גם ללא השם FIFA – כל השחקנים הגדולים בעולם כאן

החידוש הגדול – Ultimate means everyone

על אף שEA ערכו כמה שינויים מאסיביים במשחק השנה, כמו ההיפרדות מארגון פיפ”א שליווה את המשחק מאז צאתו לאור ב1993, שינוי עיצובי נרחב, ומצב האבולוציה אותו נזכיר בהמשך, אין ספק שהשינוי שמעורר הכי הרבה באזז הוא הכנסת הנשים למצב האולטימייט. לראשונה החל מהשנה, קבוצות באולטימייט יכולות להיות מורכבות גם משחקנים וגם משחקניות באותה הקבוצה. E.A הודיעה על המהלך שממותג תחת הכותרת ‘ultimate means everyone’
יש המון שחקנים שהחרימו את המשחק בגלל הנוכחות של הנשים. בסופו של דבר קל מאוד ליפול להגדרות טכניות ולומר שמי שתומך בנשים באולטימייט טים הוא פמיניסט ומי שלא הוא שוביניסט, אבל ברור שזה הרבה יותר מורכב. אני לדוג’ מאוד שמח על ההתקדמות האדירה של כדורגל הנשים, המודעות שיש אליו ונתוני הצפייה שכל הזמן מזנקים, אני רואה בזה מאוד חיובי, אבל אני רואה בקבוצות מעורבות משהו שפוגע גם במשתמשים בגלל שעבורי כאוהד כדורגל לשחק בקבוצות שהם לא הגיוניות בכלל פוגע באותנטיות של המשחק, וגם פגיעה בשחקניות ובכדורגל הנשים מכיוון שנוצרות השוואות לא בריאות בין הגברים לנשים (לדוג’ כל קהילת השחקנים צוחקת על זה ששחקניות כמו סם קאר האוסטרלית נחשבות בנתוני המשחק ליותר פיזיות משחקנים כמו אדר מיליטאו וארואחו). זה כמו לראות שילד לומד להתחיל לשחות וישר לשלוח אותו למים העמוקים. אם היו רוצים לעשות טוב לכדורגל הנשים היו יכולים ליצור לו מוד אולטימייט נפרד או לעשות בתוך המוד הנוכחי טורנירים נפרדים לנשים שמביאים פרסים שווים, ואז היתה ‘חממה’ שמאפשרת לכדורגל הנשים ולמודעות אליו להתפתח בצורה מוגנת.

נשים וגברים יחד - צעד מעורר מחלוקת
נשים וגברים יחד – צעד מעורר מחלוקת

הבעיה הגדולה – need for speed

מה משותף לרודרי, ג’יימס מדיסון, ומתיאס דה ליכט? שלושתם מהשחקנים הטובים בעולם לעמדותיהם וכל מאמן ובעלים היה רוצה שיהיו בקבוצה שלו, ובכל זאת, כשזה מגיע לאולטימייט, שלושתם לא נחשבים ‘טובים’ מספיק בשביל להיכלל לקבוצות טופ ולא נראה אותם בהרבה קבוצות. יתרה מכך, גם המחירים שלהם בשוק של המשחק לא מתואמים עם היכולת שלהם בעולם האמיתי. כך לדוגמה נכון לכתיבת שורות אלו רוג’ר איבנז, אופאמקנו, ומיקי ואן דה ון שווים הרבה יותר ממתיאס דה ליכט.
סנדרו טונאלי שווה פי 5 מרודרי, ורנאטו סאנצז’ שווה פי 7 מג’יימס מדיסון.
גם שחקנים כמו הארי קיין, אילקאיי גונדואן, רובן דיאש וטוני קרוס זוכים ל’אפליה’ הזאת במחירים ובמשחק.

הבעיה הגדולה היא ששחקנים מעולים שהם לא מספיק מהירים מבחינת מהירות פיזית הופכים ללא יעילים ואי אפשר לשחק איתם בטורנירים הרציניים והרבה פעמים מרגיש שכל האולטימייט מבוסס על תחרות ריצה אחת גדולה שלא משקפת את המצב במציאות שבו תכונות כמו אינטליגנציה וראיית משחק ויכולות מסירה ובעיטה טובות מחפות על מהירות. ככל שהמשחק מתקדם יוצאים קלפים עוד יותר מהירים שמשאירים את השחקנים הטובים אבל לא הכי מהירים מאחור. כל עוד אי איי לא ימצאו פתרון לבעיה הזו יהיה משהו מאוד חסר ולא אמין במשחק מבחינתי.

הם צריכים למצוא דרך שבה התכונות שהם לא מהירות יבואו יותר לידי ביטוי.

האם כבר שיחקתם במשחק החדש?
אם כן, מוזמנים לשתף אותנו בתובנות שלכם כאן בתגובות.
אם לא, מוזמנים להצטרף אל אחת מקהילות הגיימינג הגדולות ביותר בעולם.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן