אייאקס אמסטרדם | מועדון בקריסה

הרבה שנים כשאמרנו את המילה :”אייאקס”, הדברים הראשונים שעלו לנו לראש היו :כישרונות גדולים, כדורגל מרתק והתקפי, תארים, קהל נהדר והנהלה רצינית .

בשנתיים האחרונות קרה משהו במועדון ההולנדי, משהו שגרם לכך שכל הדברים האלה שהזכרתי די נעלמו, לפחות חלקית.
הקבוצה שגרמה לכולנו ליהנות ולאהוב יותר כדורגל ממה שאנחנו עוד יותר אוהבים, הפכה לקבוצה שנמצאת בסחרור בלתי פוסק, עם קהל עצבני שביום ראשון פוצץ את המשחק מול פיינורד והתפרע בתוך משרדי המועדון, עם שחקנים מבוהלים ורחוקים משיאם, עם מאמן לא מנוסה ומנהל מקצועי שהגיע הקיץ ולאחר פתיחת העונה הנוראית כבר פוטר, ואולי מעבר לכך, ישנה ההרגשה שאייאקס שכלכך אהבנו, תצטרך לעבור חריש עמוק עד שתחזור למה שהייתה.

יש הרבה סיבות לכך, אך לדעתי הסיבה הראשית היא השינוי המשמעותי שעבר המועדון בצמרת , בהנהלה הגבוהה.

נתחיל עם האיש על הקווים: אריק טן האח שהוביל את אייאקס להישגים חסרי תקדים גם בזירה המקומית עם זכייה בכל התארים ובמיוחד בקמפיין ליגת האלופות, איתם הגיע להישג שיא, חצי גמר ליגת האלופות ב 2019 עם ניצחונות אדירים על מועדונים כמו ריאל מדריד ויובנטוס ,והצגת כדורגל שהזכיר לאוהדי הקבוצה ואפילו להולנד עצמה נשכחות.

אריק טן האח בימי אייאקס
אריק טן האח בימי אייאקס

גם שלקחו לו שחקנים כמו פרנקי דה יונג ומתייס דה ליכט לאחר עונת השיא ב 2019, טן האח תמיד דגל לשחק באותו כדורגל התקפי, עם המון שחקנים בחלק הקדמי.
לא מעט פעמים זה אכן היה מסוכן וגרם לקבוצה לספוג כמויות גדולות של שערים, אבל הכדורגל חיבר את הקהל הנפלא של המועדון גם בתקופות קשות יותר, מידיעה שההצגה תמיד הייתה ותמיד תהיה חלק ממסורת המועדון.

עוד שם גדול שעזב הוא מארק אוברמארס, שהיה המנהל הספורטיבי של הקבוצה, שנאלץ לעזוב את תפקידו לאחר שפורסמו האשמות על כך שהוא תקף מינית מספר נשים, דבר שלא השאיר בריירה לאייאקס אלא לפטרו, ומאז , נשאר ריק גדול בתפקיד .

מאז העזיבה של השניים שציינתי, אייאקס לא נראית אותו דבר, ונראה שהנהלת המועדון בחרה באופן מפתיע להתפשר על השמות שהיא מביאה לאותן עמדות.

שימו לב מי מונה בשנתיים האחרונות למאמנים של אייאקס מאז העזיבה של טן האח למנצ’סטר יונייטד: אלפרד שרדר היה הראשון והמחליף של טן האח, אומנם באותו זמן זה היה נראה כמו מינוי סביר, אבל שרדר התגלה כלא מוכן לתפקיד, ולא סתם הוא מאמן כיום את עומר אצילי באל עין מאיחוד האמירויות.

לאחריו, מונה כמאמן זמני המאמן של קבוצת המילואים של אייאקס, ג’ון הורטגה , כמינוי שהיה מינוי מוזר נוכח העובדה שאייאקס בחרה ללכת על מינוי זמני לתפקיד והלכה על מאמן ללא ניסיון בקבוצת בוגרים.
כצפוי, גם זה נגמר בכישלון.

הקיץ הגיע השיא השלילי, ולתפקיד המאמן הראשי מונה מאמנה של ספרטה רוטרדם בעונה הקודמת, מאורייס סטיין, שאומנם עשה עבודה טובה ברוטרדם אך לא אימן אף מועדון בסדר גודל כזה.
אמנם אייאקס אוהבת לנסות למצוא הברקות, כמו שעשתה עם טן האח, אבל כאן זה נראה כמו הימור מוגזם מידי, ועד עכשיו, זה נראה רע, רע מאוד.

אבל מעבר לעניין ההנהלה שעברה מתיחת פנים, אני רוצה לדבר גם על סגל השחקנים.

אייאקס של השנים האחרונות נהגה לעשות אקזיטים משמעותיים מאוד עם שחקנים שהיא קנתה בזול/גידלה בנוער, ומכרה בכסף גדול.
חלק מהשמות הבולטים: ריאן חראפנברך, פרנקי דה יונג, נוסייר מזראווי, מתייס דה ליכט, מוחמד קודוס, דוני ואן דה בייק ועוד רבים וטובים שביססו את עצמם כשחקנים מובילים במועדונים עצומים באירופה.
העונה? איכות הסגל ירדה משמעותית, במיוחד לאחר המכירה של מוחמד קודס לווסטהאם.
הגנאי היה השחקן הטוב ביותר של הקבוצה בעונה הקודמת, והוביל כמעט לבדו את אייאקס.
בלעדיו, לא מן הנמנע שהקבוצה הייתה מסיימת ללא מקום באירופה.

לאחר המכירה של קודוס, אייאקס איבדה את ה”ברק”, את השחקן היצירתי שיעשה את הדריבל החכם, המסירה האיכותית.

גם דושאן טאדיץ’, אבן יסוד בקבוצה בשנים האחרונות והקפטן שלה עזב בקיץ האחרון לפנרבחצ’ה הטורקית והשאיר מאחוריו ריק גדול.
טאדיץ’ היה הפנים של אייאקס וגם השחקן ההתקפי הטוב ביותר של המועדון בשנים האחרונות ואולי מהגדולים ביותר ששיחקו במועדון.

את העונה שעברה בליגה טאדיץ’ סיים עם 11 שערים ו 18 בישולים.
את עונת האליפות של 2021/22 סיים עם 13 שערים ו 19 בישולים וגם בעונת האליפות שלפניה, עונת 2020/21, טאדיץ’ סיים עם מספרים יוצאי דופן של 14 שערים ו 18 בישולים.

מחליף ראוי לטאדיץ’ לא הגיע.

בעקבות כך, מספרי הכיבושים של הקבוצה ירד, וגם ההגנה נחלשה משמעותית למרות החתמות גם בחלק הזה.

אוהדי אייאקס התרגלו לטוב, טוב מאוד בשנים האחרונות.
וכן, למועדון צמרת יש שנים שפחות הולך, יש חילופי דורות ומן הסתם לאחר פיק כל כך משמעותי בשנים האחרונות, הירידה היא טבעית.
אבל אף אחד, לא בהנהלה ולא מהאוהדים ציפה שעל המגרש, הקבוצה תראה אנמית וכמעט כבויה לחלוטין, עם שחקנים שרובם המוחלט שכירי חרב ולא באמת מזוהים עם הסמל, דבר שמעורר את זעמם של האוהדים שפוצצו את המשחק האחרון ונראה שלא יירגעו עד שיהיה שינוי משמעותי, שכרגע, לא נראה באופק.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן