הולנדי עם מגף | הפציעה של פרנקי דה יונג

פחות משבוע אחרי המהפך הגדול של בארסה על סלטה ויגו, דה יונג נצפה בקביים ועם קיבוע על הקרסול במתחם של בארסה. דה יונג הוחלף במחצית הראשונה אחרי שהתלונן על כאבים קרסול ימין. כולנו ראינו אותו יורד בהליכה, לא היה איזה תיקול חזק עליו או כל סימן אחר שיכול להתריע על פציעה. אז איך בכל זאת אחרי פחות משבוע הוא נראה בסרטון על קביים ועם מגף מקבע ענק כמו שהיה לחבר שלך אחרי הפעם הראשונה ששכר קטנוע בתאילנד?

באתרים השונים כבר יצאה הודעה על פגיעה בסינדסמוזיס בין עצמות הטיביה (שוק) והפיבולה (שוקית) והערכה של כ-6 שבועות בחוץ. מה שבפועל כנראה שולל את הקלאסיקו בסוף נובמבר ומסמן את המשחק מול שחטאר כמועד החזרה של דה יונג למשחק.

פציעה ב-סינדס..מה?

אם זה נשמע לכם מוכר זה כנראה כי גם שמעתם על ויטור רוקה שעובר פציעה עם כותרת דומה.
שם אחר לפציעה הוא ‘נקע גבוה’ והוא מערב את עצם הטיביה, הפיבולה, ממברנה סיבית חזקה ביניהם, ומבנה רצועות קדמית ואחורית (Anterior+Posterior inferior tibiafibular ligament). תפקיד הרצועות הוא להצמיד את המפגש בין 2 העצמות המוזכרות ובכך שומרות על יציבות מפרק הקרסול.
ההבדל בין רוקה לדה יונג הוא שרוקה סובב את הקרסול באופן חד כלפי חוץ ומנגד עצם השוק הסתובבה פנימה – המנגנון הנפוץ ביותר לפציעה. אבל דה יונג לא עבר תיקול חריף, אלא יצא בהליכה קלה, מה שמספר כנראה על מנגנון פציעה אחר, או פציעת Overuse שהיא בעצם עייפות החומר.

למה מגף ? ראינו אותו הולך רגיל

בפציעה מסוג זה גם אם דורגה 1 מתוך 3 בחומרתה (הקל ביותר), ישנה סכנה של התרחקות של הפיבולה מהטיביה. גם התרחקות של מ”מ 1 יכולה לגרום לשינוי משמעותי מאוד בשטח המגע של עצמות מפרק הקרסול ובכך לערער מאוד את היציבות במפרק ולגרום לסיבוכים ופציעות עתידיות…
שימוש במגף המקבע את הקרסול במנח הנכון לו, מעודד החלמה מלאה של המבנים שנפגעו, מונע מהקרסול לנוע אל זויות שיכולות להזיק לו ומפחית משקל מהרקמות המשתקמות. בדרכ המטופל מוגבל להליכה בקביים ללא דריכה על הרגל הפגועה, כדי להפחית את התנועה במפרק וכן להפחית מהעומס שנוצר בעת נשיאת משקל בדריכה על הרגל.

זה כאב מהעבר

מי שעקב אחרי פרנקי דה יונג עוד מהליגה ההולנדית יזכר שהוא עבר פציעה דומה באייקס בעונת 17/18. אז נפצע ההולנדי במשחק ליגה מול אוטרכרט, בפגיעה טראומטית מתיקול של שחקן יריב. דה יונג עבר 3 חודשי שיקום לפני שחזר לכושר משחק.

מה צופן העתיד?

החדשות הטובות הן שנראה שהפציעה בשבוע שעבר פחות חמורה מהפציעה שעבר דה יונג באייקס, בשל זמן השיקום המוערך (כ- 6 שבועות). הפעם אין את המרכיב הטראומטי שבדר”כ מנבא שיקום ארוך יותר. הנתונים הידועים לנו מצביעים ככל הנראה על פציעה בשל עומס ופעולות חוזרניות – שינוי כיוון, ספרינטים, תיקולים ובעיטות.  ההולנדי הוא השני בכמות הספרינטים לפדרי, ורביעי בבארסה ברשימת השחקנים שמכסים שטח פר משחק, מה שמחזק את התיאוריה של פציעת עומס.

דה יונג יהיה מספר שבועות במגף המקבע, לאחר מכן יתחיל שיקום מואץ בחדר הכושר, מכון הפיזיותרפיה ולבסוף על המגרש. בגלל אופי הפציעה אפשר להניח שבבארסה ירצו לתת לדה יונג את המנוחה המספקת להחלמה מלאה, ובהמשך יתנו את הדעת כיצד לשמור את הקשר כשיר למרות העומסים הנדרשים ממנו.

ובהווה…

בבארסה צריכים את דה יונג בריא וכשיר לאורך העונה. דה יונג עד היום פספס 16 משחקים ב4 שנים בברצלונה. עם דה יונג – 60.5% הצלחה לברצלונה. בלי דה יונג – 37.5% הצלחה.
הקישור הגם ככה פצוע של בארסה יצליח לעמוד באתגרים בתקופה בקרובה בלי הפליימייקר ההולנדי?

 

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן