70 שנים לגמר ששיקם את גרמניה ושינה את פני העולם

את זה שהכדורגל חורג הרבה מעבר לגבולות המגרש, אנחנו כבר יודעים. דיברנו על מלחמות, על דיקטטורים ואתמול כתבנו כאן על רצח. ב-1936 השתמש הצורר היטלר ימ”ש באולימפיאדה כדי להכשיר את עצמו, ו-18 שמה מאוחר יותר, היום לפני 70 שנה גרמניה השתקמה בזכות הספורט. איך זה קרה? בואו איתי לסיפורו של “הנס של ברן”.

בשביל להבין את שורשי הסיפור אנחנו צריכים לחזור אל אותה אולימפיאדה של היטלר במינכן, אז אימן את נבחרת גרמניה אוטו נרץ, שעוזרו היה ספ הרברג שניהם חברים במפלגה הנאצית. באותה אולימפיאדה הפסידה גרמניה 2:0 מפתיע לנורבגיה ונרץ פוטר והפך להיות מפקח בנבחרת, והרבגר מונה במקומו למאמן הנבחרת, שהמשיכה להתנהל בפועל תחת נרץ.

הרברגר מפעיל קשרים בצבא

שנתיים מאוחר יותר התפטר נרץ בעצמו בעקבות דרישת השלטון הנאצי לשלב בנבחרת את שחקני אוסטריה הכבושה, שלא התאימו לסגנון המשחק שלו והרברגר הפך להיות המוביל האמיתי של הנבחרת. גרמניה נכשלה תחת הרבגר במונדיאל 1938, כשהודחה בשלב הראשון מול שוויץ אך הרבגר נשאר המאמן. הכדורגל הופסק בעקבות מלחמת העולם השנייה, אך הוא נשאר בנבחרת ופיתח את הכישרונות הגרמנים.

הרברגר הפעיל קשרים בצבא כדי למנוע מכוכבי הנבחרת להישלח לחזית. ב-1942 התקיים משחק ידידות בין גרמניה להונגריה, בו חזרו הגרמנים מפיגור 3:1 לניצחון 3:5 כשמי שכיכב במשחק היה פריץ ואלטר. במאי 1945 נכנעו הנאצים לבעלות הברית, ששלחו שבויים רבים לברית המועצות. בין השבויים היה ואלטר שבזכות קשריו של הרברגר הועבר לבסיס חיל האוויר, אך זה לא מנע ממנו ליפול בשבי.

ואלטר ניצל בזכות הכדורגל

בעצירת ביניים של השבויים זיהה אותו שומר הונגרי בזכות אותו משחק, ודאג לשחרורו. גרמניה אחרי המלחמה חולקה לארבעה חלקים, כשעל כל אחת מהן מפקחת מדינה אחרת ונאסר עליה לשחק כדורגל בינלאומי. הרברגר עבד על שיקום הכדורגל, בחלק שתחת ארצות הברית. הוא התמקד באימון השחקנים בליגות באותו חלק, למרות חולשתה של הליגה, בשל פירוק כל המועדונים שזוהו עם הנאצים.

בספטמבר 1950 הורשתה גרמניה המערבית לחזור לשחק, בעיקר בזכות לחץ של שוויץ, והיא קיימה משחק ידידות מול אותה שוויץ אל מול 115,000 צופים. אחרי האישור הרשמי לחזור לשחק מונה הרברגר מחדש למאמן הנבחרת למרות מחאה ציבורית בשל היותו פעיל במפלגה הנאצית.

גרמניה תחת הרברגר הוגרלה לבית במוקדמות מונדיאל 1954 יחד עם חבל הסאר עליו כתבנו כבר ונורבגיה ועלתה למונדיאל למרות יכולת לא מרשימה. במרכז הנבחרת כיכבו פריץ ואלטר ואחיו. במונדיאל הייתה נבחרת פיבוריטית ברורה, הונגריה הגדולה של פרנץ פוקשאש. הוגנריה וגרמניה המערבית הוגרלו לאותו בית, ופתחו בסערה את המשחקים.

הונגריה בדרך לגביע?

הונגריה פתחה את המונדיאל בסערה עם 0:9 על דרום קוריאה, וגרמניה הביסה “רק” 1:4 את טורקיה. במשחק השני נפגשו השניים למשחק במעמד צד אחד לבד. פושקש וחבריו התעללו בנבחרת מערב גרמניה עם 3:8 אדיר כשפוקאש מבקיע שלושה שערים. לרוע מזלו הכוכס ההונגרי הוא נפצע במהלך המשחק והפסיד את משחקי רבע וחצי הגמר.

הונגריה עברה ברבע הגמר את ברזיל עם ניצחון 2:4, באחד המשחקים האלימים בתולדות המונדיאל שכונה “משחק הדמים”. בחצי הגמר מול נבחרת אורוגוואי שחזרה הנבחרת ההונגרית את תוצאת רבע הגמר. מנגד גרמניה דילגה עם 0:2 על יוגוסלביה ברבע בגמר, החצי הגמר מחצו 1:6 את אוסטריה ששנים בודדות קודם עוד הייתה כבושה בידי הגרמנים, בדרך לשחזור המשחק משלב הבתים מול הונגריה.

כוכבה של הנבחרת ההונגרית שנדור קוצ’יש ניצל את הפציעה של פושקאש וחורר רשתות עם 11 שערים לפני הגמר, נאנדור הידגקוטי הבקיע ארבעה, ופושאקש למרות הפציעה עמד על שלושה שערים. אף אחד לא חשב שיש לגרמנים סיכוי. מלך השערים של הגרמנים היה מקס מורלוק עם חמישה שערים, מבין האחים פריץ היה הקפטן, אך אוטמר הבקיע יותר, עם ארבעה לעומת שלושה של פריץ.

הנס של ברן

בגמר, שהתקיים ב-4 ביולי, זיכרון ה-3:8 עוד היה עמוק בראש של כולם. תחת גשם שוטף הונגריה עלתה ליתרון כפול תוך שמונה דקות, ולכולם היה ברור שהיא בדרך לזכייה. פושקש, שהתעקש לשחק למרות שעדיין היה פצוע, הבקיע את השער הראשון. גרמניה צמצמה שתי דקות אחרי ה-0:2 מרגליו של מורלוק, והשוותה בדקה ה-18 מבישול של פריץ ואלטר להלמוט ראן אך כולם היו בטוחים שהונגריה תחזור ותביס את הגרמנים.

במחצית השנייה, ניסו הגרמנים המצאה חדשה – נעלי פקקים שעזרו להם לא להחליק בגשם השוטף. הונגריה לחצה ולחצה, אך לא הצליחה לחדור את ההגנה הגרמנית, ובדקה ה-84 הגיע הרגע ששינה את ההיסטוריה, ראן עבר שחקנה הגנה הונגרי ובעט בעיטה חזקה ומדויקת לפינה השמאלית, גרמניה המערבית השלימה מהפך היסטורי, וזכתה במונדיאל הראשון בתולדותיה.

הניצחון המדהים של גרמניה היכה את העולם כולו בהלם, גרמניה המפורקת והמדממת התמלאה גאווה לאומית, וקיבלה הכרה בינלאומית. הגמר שינה את הכיוון של הכדורגל והעולם כולו, גרמניה כמדינה וכנבחרת שיקמה את עצמה כלכלית ופוליטית והפכה למדינה עשירה ולאחת הנבחרות הטובות בעולם עם ארבע זכיות באליפות העולם עד היום ושלוש אליפויות אירופה. הונגריה מצידה נעלמה מבמת הכדורגל ומעולם לא התקרבה לזכייה טורניר בינלאומי.

מה היה קורה עם הונגריה הייתה מנצחת את אותו משחק?

1 תגובה
  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

    אין על הכתבות שלכם

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן