TOTY – האירוע הגדול של האולטימייט טים

מוד האולטימייט טים בנוי מסביב ללו"ז של שנה - החל מרגע היציאה של המשחק ב 1.10 מדי שנה ועד ל 1.10 של השנה העוקבת. בתוך הלו"ז הזה ישנם אירועים שונים שבהם יוצאים קלפים מיוחדים ומשופרים. חלק מהאירועים הם 'חד פעמיים', כלומר מופיעים רק בשנה אחת או שתיים, וחלקם האחר מופיע כמעט מדי שנה. האירוע הגדול ביותר של האולטימייט, שקורה כל שנה ברציפות מאז התחיל המוד אי אז בשנת 2009, הוא אירוע ה TOTY-  TEAM OF THE YEAR. בשורות הבאות אסקור כל מיני היבטים של האירוע, מה צריך לדעת עליו, ואשתף בקצרה גם בבחירות שלי לקראת האירוע.

אז מהו ה TOTY?

ה TOTY הוא אירוע שבו קהילת המשתמשים בוחרת את שחקני השנה של השנה החולפת (2023), מאמצע העונה שעברה ועד לאמצע העונה הנוכחית. ההצבעה מתרחשת באתר של ea sports, כאשר כל מצביע בוחר מתוך מאגר מועמדים 11 שחקנים – שוער, 4 שחקני הגנה, 3 קשרים ו3 מתקיפים. כמה דגשים לגבי תהליך הבחירה:

א. מאגר השחקנים הוא ‘קשיח’, כלומר כל שחקן נחשב להגנה/התקפה/קישור ואין שחקנים ‘היברדיים’ שיכולים להיות בשתי קטגוריות שונות. לדוגמא אי אפשר לשים את מסי שמוגדר כשחקן התקפה בתור קשר התקפי או את פדריקו קייזה שמוגדר כקשר בתור שחקן כנף בהתקפה.

ב. אין חובה לבחור מערך ‘מתפקד’. כלומר אפשר לבחור ארבעה בלמים בתור שחקני ההגנה המצטיינים שלכם ואין חובה להיצמד לצורה המוכרת של מגן שמאל, מגן ימין, ושני בלמים. כנ”ל לגבי התקפה – אין חובה לבחור חלוץ, כנף ימין וכנף שמאל, ואפשר לבחור גם 3 חלוצים מרכזיים.

ג. מאגר השחקנים נבחר על ידי EA ולא תמיד מקיף את התמונה הכוללת. לדוגמא אראוחו שלדעת רבים היה מהבלמים המצטיינים של השנה לא נכנס אפילו לרשימת המועמדים. שחקנים נוספים שלא זכו להיכנס לרשימת המועמדים הם טיבו קורטואה (שנבחר שנה שעברה לשוער ב TOTY), פאולו דיבאלה ועוד.

ד. אנקדוטה: הקבוצה שלה הכי הרבה מועמדים השנה היא זוכת הטרבל מנצ’סטר סיטי עם 8 נציגים. לאחריה נמצאת ריאל מדריד עם 6 נציגים.
לאחר שההצבעה נסגרת, 11 השחקנים שקיבלו הכי הרבה קולות נכנסים ל TOTY והופכים לקבוצת השנה. בשלב זה נפתחת הצבעה נוספת לגבי ה’12th man’, כלומר מבין שלושת השחקנים שהגיעו למקומות ה 12, ה 13 וה 14 בהצבעה, נבחר שחקן נוסף (לא משנה מאיזה עמדה) שגם הוא נכנס לקבוצה. בשלב זה קבוצת ה TOTY מושלמת לחלוטין.

במהלך האירוע לכל שחקן TOTY יוצא קלף משופר במיוחד שאפשר להשיג בחבילות במשך השבועיים שבהם האירוע מתרחש. הקלפים הללו נחשבים לקלפים הכי טובים במשחק כמעט עד סוף השנה. המחיר שלהם בשוק הוא מאוד גבוה, ולמרות שבאירוע הזה נפתחות הכי הרבה חבילות בשנה, מאוד מאוד נדיר להשיג אותם. בנוסף במהלך האירוע יוצאים גם קלפים מיוחדים של אייקונים וגם קלפי honorable mentions – שחקנים שראויים להכרה בזכות היכולת שלהם בעונה החולפת למרות שהם לא נבחרו לקבוצת הTOTY.

הלו”ז של TOTY

דבר שחייבים לשים אליו לב הוא העובדה שהTOTY בנוי בצורה של שלבים – בהתחלה יוצאים לחבילות רק המגנים, לאחר מכן למשך כמה ימים רק הקשרים נמצאים בחבילות, לאחר מכן רק שחקני ההתקפה, ולאחר מכן מגיע שבוע שבו כל שחקני ה TOTY נמצאים בחבילות, יחד עם האייקונים ועם ה honorable mentions. לכן מומלץ לפתוח חבילות ששמרתם מראש רק בשבוע השני של האירוע, וכך יש הרבה יותר סיכוי לפגוע במשהו טוב. חשוב להדגיש – הסיכוי ‘לפגוע’ ב TOTY הוא כמעט אפסי. יש אנשים ששומרים מאות חבילות לפני האירוע הזה ולא מצליחים להוציא אפילו TOTY אחד. יש יותר סיכויים לפגוע ב honorable mentions כמובן, שגם הם לרוב קלפים לא רעים בכלל. הלו”ז עצמו עוד לא ברור לגמרי, אבל ידוע שההצבעה ל TOTY נסגרת ב 14.1 וסביר להניח שהאירוע עצמו יתחיל בערך ב 19.1 ויימשך עד תחילת פברואר.

ההצבעה שלי

כמדי שנה, גם אני לקחתי חלק בהצבעת הטוטי. חשוב לי לומר שכל אחד רואה את האירוע הזה אחרת ובהתאם לזה גם יצביע אחרת – יש שיצביעו לשחקן שהשיג הכי הרבה תארים, יש שיצביעו לשחקן ששיחק הכי טוב במשך השנה האחרונה, ויש שיצביעו לשחקן שכרגע מראה את היכולת הכי טובה. אני אישית דוגל בשילוב של כל הפרמטרים הללו, כאשר בעיני ליכולת שהשחקן הציג לאורך כל השנה יש משקל רב יותר מהיכולת העכשווית והתארים. אין כמובן נכון או לא נכון כאן, שכל אחד יעשה מה שמתחשק לו. בכל מקרה, זו הקבוצה אליה אני הצבעתי השנה מתוך כלל המועמדים:

שוער – מארק אנדראה טר שטגן – עונת 22/23 הייתה היסטורית מבחינת השוער הגרמני. 26 שערים נקיים, רק 18 שערי חובה, ואליפות ספרד שבאה בעיקר דרך ההגנה. את העונה הנוכחית ברצלונה וגם טר שטגן פתחו בצורה קצת יותר מגומגמת, אך ב 13 ההופעות שבהם הופיע בליגה הוא הצליח לשמור על 6 שערים נקיים – נתון לא רע בכלל. יש לא מעט משתמשים שיבחרו באדרסון, זוכה הטרבל שגם סיפק כמה הצלות הרואיות בגמר הצ’מפיונס, אבל לדעתי ההשפעה של טר שטגן לאורך השנה כולה היתה יותר משמעותית וניכרת.

הגנה (1) – ג’רמי פרימפונג – עמדת המגן היא בעייתית בטוטי בשנים האחרונות. ב toty הראשונים היו בה שחקנים שהיו טיטאנים של ממש, אגדות בלתי מעורערות כמו מרסלו, פיליפ לאם ודני אלבס, אבל כיום אין מי שיכנס לנעליים הענקיות שהשחקנים האלו השאירו אחריהם, וכמעט כל שנה נבחרים בה שחקנים אחרים (בניגוד לעמדות אחרות שיש בהן מעט יותר יציבות) אני לא אוהב לבחור ב4 בלמים בהרכב למרות שזה אפשרי, ולכן לדעתי ג’רמי פרימפונג זכאי לתואר הזה השנה, עם 11 שערים ו 15 בישולים בשנת 2023 בכל המסגרות, עם יכולת הגנתית שהולכת ומשתפרת, ובדרך לעונה היסטורית עם צ’אבי אלונסו ולברקוזן (גם אם לא יזכו בבונדסליגה)

הגנה (2) – קים מין ג’אה – אחד העוגנים החשובים באליפות של נאפולי, ומציג יכולת נהדרת גם בהגנה של באיירן מינכן. בלם חכם ואיכותי, שלדעתי ראוי השנה להיכלל בקבוצה יותר מאחרים.

הגנה (3) – וירג’יל ואן דייק – אמנם עונת 22/23 של ליברפול היתה עגומה למדי, אך רוב הכשלונות שלה שייכים לסוף שנת 22 והחודשים הראשונים שנת 23. החל מאפריל 23 ועד כה ליברפול ספגה רק הפסד 1 בליגה האנגלית, והעונה נראה שהיא חוזרת לעצמה ומצליחה לעשות קולות של מתחרה על התואר שוב. גם וירג’יל מוכיח לעצמו ולאחרים שהוא עדיין שייך לטופ של הבלמים והשנה הוא נראה נהדר.

הגנה (4) פדריקו דימארקו – יש שיגידו שאני משוחד בגלל אהדתי רבת השנים לאינטר, אבל לדעתי אין ראוי מדימארקו לתואר המגן השמאלי של השנה. עם 11 בישולים ו 7 שערים בכל המסגרות, שותפות משמעותית בהעפלה לגמר הצ’מפיונס ובזכייה בגביע האיטלקי, והיותו חלק מההגנה שספגה הכי פחות שערים בחמש הליגות הבכירות מפתיחת העונה, אני מאמין שתואר המגן השמאלי של השנה שייך לו יותר מאשר לשחקנים כמו תיאו הרננדז או אלפונסו דיוויס.

קישור (1) – ג’וד בלינגהאם – אם בשנה שעברה ג’וד בלינגהאם נכנס לקבוצת השנה דרך ‘הדלת האחורית’ כשברקע נשמעים קולות על כך שוואלוורדה או רודרי ראויים להיות שם יותר, השנה הוא נכנס אל הקבוצה על השטיח האדום דרך הכניסה הראשית. אין ראוי ממנו, ובין אם אתם אוהבים את ריאל ואת ג’וד ובין אם לא, אתם חייבים להודות שאנחנו צופים בקשר עילית שלא נראה בעולם כמותו כבר שנים.

קישור (2) קווין דה בריינה – דה בריינה הוא השחקן הוותיק ביותר שנמצא בקבוצת הTOTY ברצף הוא נמצא בקבוצה כבר 5 שנים ברציפות, מאז אירוע הTOTY של 2018. העונה יש קולות שמדברים על כך שהוא לא ראוי להיכלל בקבוצה מכיוון שהוא היה פצוע מתחילת שנת 23/24 ועד עכשיו, אבל הזכייה בטרבל והעובדה שבחצי השנה בה הוא כן שיחק הוא היה נהדר והיה מעורב ב25 שערים, לדעתי הוא ראוי להמשיך לקדנציה נוספת בקבוצת השנה

קישור (3) רודרי – לדעתי ולדעת רבים, הקשר האחורי הטוב בעולם כיום, בורג כל כך חשוב במכונה המשומנת של פפ, דבר המתבטא בין היתר בעובדה שהמשחק האחרון בו רודרי פתח וסיטי הפסידה היה אי אז בתחילת פברואר של שנת 2023. (מאז סיטי הפסידה עוד 5 פעמים סך הכל אך בכל הפעמים הללו רודרי לא השתתף במשחק). מוסיפה לו גם העובדה שהוא כבש את שער הניצחון במשחק הקשוח מול אינטר בגמר הצ’מפיונס כמובן. למרות שגם שחקנים כמו דקלן רייס, מרטין אודוגארד ופדריקו ואלוורדה מתחרים איתו על הקישור, אני מאמין שהשנה נראה את רודרי הרננדז בקבוצת השנה לראשונה אי פעם.

התקפה (1) – קיליאן אמבפה – הצב אמנם לא זכה בשום תואר משמעותי השנה ועזב את הצ’מפיונס כבר בשלב שמינית הגמר במפח נפש, אבל מבחינה סטטיסטית הוא המשיך לזהור עם 52 שערים ו15 בישולים בכל המסגרות ועם יכולת אישית נהדרת. הוא כמובן חייב לפרוש כנפיים אל מחוץ לצרפת כדי להוכיח שהוא מהטובים בהיסטוריה, אבל בקבוצת השנה מקומו די ברור, לפחות עבורי.

התקפה (2) – ארלינג האלאנד – הוד חריגותו. אנחנו לא מבינים איזה שחקן גדול צומח לנו מול העיניים. שחקן כל כך גדול עם סטנדרטים כל כך גבוהים שבעונת 23/24 יש קולות שאומרים שהוא ירד ביכולת בגלל שהוא כבש ‘רק’ 14 שערים ב15 הופעות בליגה הטובה בעולם. בין אם מסתכלים על שנה שלמה, על יכולת אישית ועל תארים, ברור לי שהנרווגי צריך להיות הקפטן של קבוצת השנה.

התקפה (3) – הארי קיין – זהותו של השחקן השלישי בחוליית ההתקפה של קבוצת השנה אינה ברורה לכל הבוחרים. יש שמצביעים למסי בגלל כדור הזהב, יש שמצביעים לרונאלדו בגלל מלכות השערים, ויש שמצביעים לשחקנים כמו סלאח, סון, או לאוטרו מרטינז. גם לי היו לא מעט התלבטויות, אבל אני מאמין שהנסיך הארי הכי ראוי להתברג לקבוצה, עם 52 שערים, חלקם בליגה האנגלית מול קבוצות אימתניות וחלקם בליגה הגרמנית אליה קיין התאקלם במהירות שיא, ועם יכולת יציבה ומרשימה (תארים כידוע עוד אין, אבל אולי השנה סוף סוף זה ישתנה). לצערי אני מניח שבסופו של דבר קיין לא ייבחר, אבל אני אישית חושב שהוא הראוי ביותר לכך השנה.

אחרי ששיתפתי בבחירה האישית, הנה חיזוי שלי של הקבוצה שתיבחר בפועל:

טר שטגן,
אלכסנדר ארנולד, ואן דייק, רובן דיאש, תיאו הרננדז,
רודרי, דה בריינה, בלינגהאם,
מסי, האלאנד, אמבפה.

כאמור, ההצבעה ננעלת ב 14.01 ואפשר להצביע בקישור המצורף.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן